 |
 |
|
 |
 |
|
|
|
|
 |
Restaurering, og behandlig af gl. møbler har altid haft min interesse. Et kursus i 1994 på Århus tekniske Skole i håndpolering (fransk polerering) og restaurering, var særdeles inspirerende. Jeg har gennem årene haft mange fine møbler igennem mine hænder, og det er hvergang en stor oplevelse når det med nænsom hånd lykkedes at genskabe det der var engang, hvadenten det er dyre stilmøbler eller mere ymyge almuemøbler.
Jeg har fået mange henvendelser fra mennesker der ønsker at jeg skal restaurere deres møbel , jeg må pointere at dette er min hobby og at jeg kun restaurerer møbler jeg har beset.
|
 |
Bedstefars skrivebord, Birthes morfar har lavet dette lille skrivebord ca. år. 1905, og det skulle være lavet af oversøisk træ fra en strandet skonnert på Fyenshoved. Det står nu hos os og jeg renoverede det i 2006
eks. på restaurering
Restaurering af Bedstefars skrivebord, her en skuffe, alt er håndarbejde
Når man restaurerer må man være kreativ, her Jens Bechs "Lysmand"
Det kan synes håbløs i starten, her et Chatol fra ca. 1860
Alt må man skille ad og reparere, så det kan få sin oprindelige funktion igen
Til gengæld kan man glæde sig over et vellykket resultat.
Chatol fra Søby ca. 1860
Et ovalt sofabord fra slutningen af 1800 tallet. Schellakken stod ikke til at redde, så den måtte aftrækkes med ziegklinge, og en komplet håndpolering med politur måtte etableres.Træet er formedentlig ægte Cuba-mahogny.
Understel for sofabord under oppolering.
Ang. hele poleringsprocessen, har jeg lavet nogle videos.
Mørkbejdset egetræschatol fra Bregninge ca. 1860. Bevaringstilstanden var god, så det skulle gøres funktionsklar og overfladebehandles og det vil sige politurpolering.1
Bregningechatol, bemærk at sideskabe har konvekse låger og at søjlerne er sortbejdsede.
Bregningechatol, bemærk det buede låg på skrivedelen.
Åremalet fyrretræskommode fra begyndelsen af 1900 tallet, i dårlig bevaringstilstand.
Som man kan se er siden flækket men snedkerarbejdet var hurtig overstået og møblet blev overgivet til min gode ven der er maler og ekspert i restaurering.
Kommode, her er så det færdige resultat fra maleren, flot og håndværksmæssigt korrekt, sådan.
Engelsk sekretær i "Regency stil" fra begyndelsen af 1800 tallet. Dette restaurerede og oppolerede møbel er fremstillet i ægte cuba-mahogny, skuffehåndtag er dog ikke originale.
Engelsk sekretær før restaurering.
Manglende beslag kan ikke købes, dem laver man selv.
Servanteskab, limning kan være kompliceret.
På ældre stole er det ofte finèren der er løs eller væk.
Lille sidebord i mahogny, som Birthes morfar Ole Jørgensen, Kerteminde, har lavet omkring 1915-20. En ny overfladebehandling (politur)var nødvendig men ellers var møblet velbevaret.
Her ses det færdirestaurerede sidebord.
Mere infoKan li'
|
|
|
|
|
 |